Pohli Krem Ürün Görseli

Akne İzleri Türleri

Akne İzleri Türleri

Sivilce yara izleri birçok farklı şekil, boyut ve renkte üretilmektedir.

Her tür akne yara izinin kendine özgü özellikleri vardır. Bu farklılıklar nedeniyle, sivilce yara izleri için mevcut tedaviler hepsine uyan tek bir boyut değildir. En iyi sonucu elde etmek için ihtiyaçlarınıza en uygun tedaviyi dikkatlice seçmek önemlidir. Akne izleri üç ana gruba ayrılabilir: Depresif (çekik iz), Yükseltilmiş (keloid yara izi) ve Renk bozulması izleri.

 

Depresyonlu (Çekilmiş) Akne İzleri

Sivilce Yara Tipleri Çizim

Depresyona Bağlı Akne İzi Çeşitleri

Depresyonlu yara, enflamatuar akneden kaynaklanan en yaygın skar türüdür. Genel olarak, tüm depresyon izleri lifli, kollajen bakımından zengin bir skar dokusunun üstünde bulunur. Bu fibröz doku, skarın tabanını (alt kısmı) deri altındaki dokuya tespit eder, depresyonu korur ve sağlıklı dokunun yeniden büyümesini önler.

 

Depresyonlu sivilce izleri için etkili tedaviler, genellikle, bu skar dokusunun işlevsel, sağlıklı doku ile değiştirilmesini sağlamak için bozulmasını veya alınmasını gerektirir.

 

Depresyona uğramış sivilce izlerinin üç ana türü vardır:

 

Yuvarlanan yara izleri

Yılan Akne Yanıkları İzler

Yılan Akne Yanıkları İzler

Yuvarlanan sivilce izleri, yuvarlak, eğimli kenarlı cilde nispeten geniş girintilerdir . Bir cilt bölgesinde yara izlerinin birçoğunun birleşimi, ona yuvarlanan bir görünüm verir, bu nedenle adı.

 

Yuvarlanan yara izleri, uzun süreli inflamatuar sivilceye maruz kalmış cilt lezyonları olan kişilerde yaygındır . Cilt yaşlandıkça daha belirgin hale gelirler ve orijinal esnekliklerini ve dolgunluklarını kaybederler.

 

Yuvarlanan yara izlerinin eğimli kenarları olması nedeniyle , mevcut yara izi tedavilerinin birçoğu olumlu sonuçlar verebilir. Lazerle yeniden cilt soyma (ablatif ve ablatif olmayan), kimyasal soyma, mikro dermabrazyon, iğneleme, alt bölüm alma ve hatta kırmızı ışık fototerapisi yuvarlanan yara görünümünde iyileştirmeler sağlayabilir. Kozmetik dolgu maddeleri de ara sıra kullanılır, ancak birçok kez etkilenen bölgenin büyüklüğü dolgu maddelerini cazip bir seçenek haline getirir.

 

Boxcar yara izleri

Tapınakta Sivilce Yara İzleri (Fabbrochini)

Tapınakta Sivilce Yara İzleri (Fabbrochini)

Boxcar sivilce izleri nispeten geniş depresyonlardır, ancak dik, belirlenmiş kenarlara sahiptirler .

 

Çünkü kutu otomobil yara izleri yuvarlanan yara izlerinden daha dik kenarlara sahip olduğundan onları yumuşatmanın ve onları çevreleyen cilde karıştırmanın daha zordur. Lazer yeniden ciltleme, özellikle ablatif lazer cilt yenileme (örn. Er: YAG, Nd: YAG, CO2) genellikle iyi sonuçlar verir. Bununla birlikte, maksimum gelişme sağlamak için bir çok lazer tedavisi gerekli olabilir.

 

Kutu araba izleri sıklıkla yara izlerinden daha küçük alanları kaplar ve kozmetik dolgu maddeleri için daha iyi aday olabilir. Shallow box otomobil yara izleri kimyasal peeling ve / veya mikro dermabrazyon ile tedavi edilebilir, ancak bu tedaviler derin izler için çok etkili değildir. Cerrahi seçenekler, delme eksizyonları, iğneleme ve cerrahi alt bölümleri içerir.

 

Icepick izleri

Buz Pick Akne İzleri Yanakta

Yanakta Icepick Akne Yara İzleri

Icepick sivilce izleri derin ve dar izlerdir. Pek çok vakada, buz gözlemli yara izleri deride büyük, boş bir gözene benzer.

 

Buz izi izleri cerrahi prosedür olmadan tedavi edilmesi en sık görülen akne izi türüdür . Buz izi skarları genellikle oldukça derin olup, onları standart resurfacing teknikleriyle tedavi etmek çok zorlaştırır. Kimyasal peeling, mikro dermabrazyon ve birçok lazer yüzey yenilemesi, buz izi skarında önemli bir etkiye sahip olma olasılığı düşüktür, çünkü bu teknikler etkili olması için yeterli dokuyu kaldırmaz.

 

Bazı lazer terapi biçimleri alttaki skar dokusunu bozmakta etkili olabilir. Buz izi izleri oldukça dar olduğu için delme eksizyonları popüler, hafif invaziv ve etkili bir tedavi tekniğidir.

 

Hipertrofik ve Keloid İzleri

Şiddetli Hipertrofik Sivilce İzleri (Goodman)

Şiddetli Hipertrofik Sivilce İzleri (Goodman)

Hipertrofik (aka Keloid) yara izi, yaralanma yerinde aşırı skar dokusu oluştuğunda ortaya çıkar . Hipertrofik yara, çevreleyen sağlıklı dokuyla karşılaştırıldığında büyüyen lifli ve sıkı skar dokusudur. Bu yara izleri, depresyondaki yara izlerinden farklı zorluklarla karşılaşır ve farklı tedavilerle ele alınır.

 

Yara dokusu aşırı miktarda oluştuğunda, keloid olarak bilinen yoğun, lastiksiz yara dokusu büyük bir nodül haline gelebilir . Hipertrofik ve keloid yara izlerinin gelişimi, akne hastalarında depresyonlu izlerin gelişmesinden daha az görülür. Akne şiddeti ve süresi, genetik ve ikincil enfeksiyonlar gibi süreçte bir takım faktörler potansiyel olarak rol oynayabilir.

 

Hipertrofik akne izleri kaldırıldığından , genellikle ablatif lazerle yüzey kaplama ve mikro-dermabrazyon ile etkili bir şekilde tedavi edilebilirler. Ayrıca cerrahi olarak çıkarılabilirler. Hipertrofik yara izleri genellikle kimyasal soyma gibi tedavilere karşı daha az tepki verir, çünkü yara dokusu kimyasal bir kabuktaki bileşenlere sağlıklı dokudan çok daha dirençlidir.

 

Renk Kaybı ve Pigmentasyon Skarlaması

Enflamatuar sivilin neden olduğu doku hasarı , fibröz skar dokusu oluşumunun yanı sıra deride birçok anormal duruma neden olabilir . Akne skarlasmasının belki de en yaygın görülen uzun vadeli formu cildin anormal renk değişikliğidir.

 

Hiper-pigmentasyon

Hiper-pigmentasyon, ciltte pigment melanin düzeylerinin yükselmesinin önündeki bir durumdur . Bu, çiller benzeri lekeler veya lekeler oluşturur. Hiper-pigmentasyon, melanositlerin (melanin pigmentini üreten hücreler) yaralanma yerinde çoğalmaya başladığı veya mevcut melanosit popülasyonunun fazla miktarda melanin üretmeye başlamasıyla oluşur. Bu olayların her ikisi de, inflamatuar sivilce lezyonunun neden olduğu travmadan kaynaklanabilir.

 

Hiper-pigmentasyon çoğunlukla , KTP Lazerler, Pulsed Dye Lazer (PDL) ve Yoğun Pulslu Işık (IPL) terapisi gibi melanini hedefleyen ışık ve lazer tedavileri ile tedavi edilir. Hiperpigmentasyon, melanin üretimini inhibe eden hidrokuinolon ve ciltte hücresel ciro oranını arttıran topikal Retinoid gibi reçeteli ilaçlarla da ele alınır.

 

Hypo-Pigmentasyon

Hipopigmente Maküla Sivilcesi Yara İzi (Goodman)

Hipopigmente Maküla Sivilcesi Yara İzi (Goodman)

Hipo-pigmentasyon, melanosit hasar alanından yoksun bırakıldığında veya melanin üretme yeteneklerini kaybettiğinde ortaya çıkar . Yumurta dokusu ile değiştirilen hafif, pembemsi bir görünüme sahip olan cilt bölgelerinde sıklıkla görülür. Ayrıca sağlıklı görünen cilt bölgelerinde de görülebilir.

 

Hypo-pigmentasyon genellikle daha koyu baz ten tonlarında olan kişilerde daha belirgindir . Vitiligo, melanositlerin melanin üretme kabiliyetini kaybettiği bir durumdur. Hipo-pigmentasyon için pek çok etkili tedavi mevcut değildir, ancak kimyasal peeling ve lazer yeniden ciltleme bazı kişiler için yararlı olabilir.

 

Eritem (kalıcı kızarıklık)

Yanakta kırmızı eritemli akne izleri

Yanakta kırmızı eritemli akne izleri

Eritema, cildin yüzeyine yakın küçük kılcal damarların hasar gördüğü veya kalıcı olarak genleştiği bir durumdur . Bu durum cildin kızarıklık bölgesi olarak görülür. Bazen, tek tek kılcal damarlar görülebilir. Eritema akne hastalarında biraz yaygındır ve daha açık ten tonlarında olan hastalarda en fazla görülür.

 

Eritema, vazodilatasyonu azaltmak için topikal reçeteli ilaçlarla tedavi edilebilir, ancak sonuçlar genellikle geçicidir . Eritema genellikle hemoglobini hedef alan, örneğin Argon ve Pulsed Dye Lazerler gibi lazer ve ışık temelli tedavilere iyi yanıt verir. Kırmızı Işık Fototerapi, bazı kişilerde eritem için yararlı bir tedavi olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (1 )

  • sevilay
  • hem siyah noktalarıma hem de gözeneklerime son derece iyi geldi kremim. düzenli kullanınca etkisini görebiliyorum.