Pohli Krem Ürün Görseli

Akne İzleri ve Koyu Renkli Markalardan Nasıl Kurtulabilirsiniz

Akne İzleri ve Koyu Renkli Markalardan Nasıl Kurtulabilirsiniz

 

 

Sondaki izleri yoğun bir Thrones Oyun bölümünün ardından yaşadığınız uzun süreli duygulara benzer şekilde, kısa süren kopuşlarınızın temelinde uzun süren etkilerdir. Bir beklenmeyen sivilce (veya beş) yeterince sinir bozucu ama sivilce izleri ve geride bırakır karanlık işaretleri genellikle kötüdür. Bir gece boyunca onlardan kurtulabilecek sihirli değnek olmamasına rağmen, ülke genelindeki üst dermatologlar, önlemeden tedaviye kadar izleri ve çarpmaları nasıl ele alacaklarını paylaşıyor.

Sivilce izleri ve sivilce izleri arasındaki fark nedir?

 

Akne izlerini ve yara izlerini tedavi etmek için ikisini ayırt etmeyi öğrenmek faydalı olacaktır. New York merkezli dermatolog Whitney Bowe, MD “Hastalar sıklıkla sivilce izleri için koyu renk lekeleri karıştırıyor ancak aslında çok farklı” diyor Sivilce veya lekenin ortadan kaybolduğu kırmızı, mor veya kahverengi lekeler, derms tarafından enflamasyon sonrası hiperpigmentasyon. Sejal Shah, “Bu izlerin kendi başlarına gitmesi 3-6 ay arasında sürebilir” dedi., New York merkezli bir dermatolog. “Süreci, topikal retinoidlerin, C vitamini serumlarının, güneş kremi ve tezgah üstü parlaklaştırıcılarla titiz bir şekilde tedavi ederek hızlandırabilirsiniz.” Ancak gerçek sivilce izleri, kollajen hasarından kaynaklanan kalıcı girintilerdir ve Dr. Bowe’ye göre birçok şekil ve formda olabilir; lazer tedavileri ve geçici dermal dolgu maddeleri, sorunu tedavi etmenin tek yoludur. Bazı izler cildin üstünde sivrilen kalın, yükseltilmiş hipertrofik yara izi; diğerleri ise fazla iyileşmiş izler olan keloid ve yoğun, lastikli cilt dokusu olarak kendini gösterir. Daha sonra, ciltte tıkanıklıklar olarak görülen atrofik izler var – bunlar tedavinin en zorlu şeyleri. Atrofik yara izlerinin üç ana kategorisi:

Ice pick scars: Geniş olduklarından daha pürüzlü kenarları olan derinlikleri. Bazen büyük, süpürülen gözeneklere benzerler.

Boxcar yara izi: Dik, tanımlanmış kenarlı geniş, dikdörtgen çukurluklar.

Yuvarlanan yara izleri: Yuvarlak, eğimli kenarlara sahip geniş girintiler, dolayısıyla adı.

Sivilce izleri ve koyu renkli izler neden olur?

 

Belgesiz Bir Kız’a Sorun: DACA Yanılgıları

 

Bir sivilcenin iyileşmesinden sonra kalan lekelere cildin doğal iyileşme sürecini bozan iltihaplanma neden olur. “Cildiniz açıldığında, sivilcenizi açtığınızda tekrar birlikte kapandığınızda, anormal pigmentasyon, doku ve cildinizin geri kalanından farklı görünen renk tonları elde edebilirsiniz. Bazen bir ponksiyondan sonra kalan kırık kan damarları sivilce lezyonlarının solması bir iz bırakabilir “diyor Dr. Bowe. Insanların bir dizi için olan toplama kaçınmaya mümkün, iltihaplı sivilceler veya leke hala koyu kahverengi veya kırmızı iz bırakabilir – ama bunlar doğal olarak birkaç ay boyunca solmaya, notlar Heather C. Woolery-Lloyd MD , Miami tabanlı bir dermatolog.

Cildinizin tonusu, yerin gölgesinde büyük fark yaratır . “Hafif cilt tonlarında kırmızı veya mor izler daha sık görülüyor ve birkaç hafta boyunca soluyor, daha koyu cilt tonlarında, bir sivilce tipik olarak kendiliğinden kaybolmak için ortalama dört ay süren kahverengi bir iz bırakıyor” diyor Woolery. -Lloyd, Spesifik Güzellik , özellikle pürüzlü cilt tonlarını, hiperpigmenasyonu ve rengin kadınlarının yüz yüzeye eğilimli diğer sorunlarını tedavi etmek için tasarlanmış bir cilt bakımı hattı kurdu .

Bir kişinin bir diğerinden daha fazla yara nedenini belirlemek oldukça zor olduğundan yara izinden kaçınmanın en iyi yolu sivilceleri mükemmel bir cilt bakımı rutini ile tedavi etmektir – bu da toplama, alma veya sivilceye dokunmaya direnmeniz gerektiği anlamına gelir.

Ancak, bazen özellikle agresif bir leke, kalıcı izini bırakmak için gerçekten görevdedir. ” Sivilce izleri deride normal doku yok edildiğinde ve fibröz doku ile değiştirildiğinde ortaya çıkar. Akne lezyonunu bir yara olarak düşünebilirsiniz Akne kaynaklı hasar şiddetli olduğunda vücut çok fazla doku oluşturarak veya çok az miktarda tepki verebilir Çok fazla doku üretmek keloid veya hipertrofik bir yara oluşturur ve çok az doku derideki bu depresyona veya atrofik yara yol açar. Akne lezyonu derinleştiğinde veya iltihaplanmasında veya sıkıştığı veya sıkıştığı miktarı arttıkça. , o kadar çok yara izi olur “diyor Dr. Bowe.

Bazı akne işaretleri ve yara izleri tamamen kontrolünüzdedir, bazıları önceden belirlenmiştir. Genetik dışında, koyu renk izleri ve lekeleri daha da kötüleştirebilen çeşitli yaşam tarzı alışkanlıkları vardır . “Güneşe maruz kalma, melanositleri veya pigment üreten hücreleri süperarrayarak lekeler ve lekelerin koyulaşmasına neden olabilir.” Ve son bir kez tekrarlamak için sivilceleri toplamak veya sıkmak daha fazla iltihaplanma yaratır ve sonuçta daha fazla hasara yol açabilir, Dr. Woolery-Lloyd ve Dr. Bowe ikisi de uyarıyor.

Sivilce izlerinden ve yara izlerinden kurtulma hakkındaki tam ayrıntılar.

Sivilce koyu lekelere nasıl tedavi edilir?

 

“Karanlık izlerden kaynaklanan renk değişikliği genellikle zamanla solacaktır,” diyor Dr. Shah. “Ancak süreci hızlandırmaya yardımcı olacak birtakım tedavi seçenekleri var .”

Güneş kremi:

 

Shah, “Güneşe maruz kalmak skar oluşumunu daha belirgin hale getiriyor” diyor. Cildiniz düzgün bir şekilde korunmadığında, UVA ve UVB ışınları akne izlerini ve lekeleri karartabilir . “Güneş ışığı giyiminize nüfuz edebilir, bu nedenle her yerde, her yerde uygulama konusunda gayretli olmak önemlidir.” Gözenek tıkanmalı bir güneşten kurtulma konusunda endişelenmeyin; En yeni formüller her zamankinden daha yenilikçi ve sivilcidir. Elta MD UV Clear Broad-Spectrum SPF 46 , üst kaplamanın onayladığı bir favoridir. Kızarıklığın azalmasına yardımcı olan bir anti-inflamatuar olan niacinamide içerir.

Topikal C vitamini serumu:

 

Shah, “C vitamini, kollajenin oluşumuna yardımcı olabilir ve iyileşmeyi artırabilir” diyor. ” SkinCeuticals CE Ferulic serum, saf L-askorbik asitin bir kombinasyonudur; C vitamini ve cildi emerek kuruduktan sonra bile uzun süre çalışmaya devam eder.”

Retinoidler:

 

Shah, “Retin-A cilt hücrelerinin daha hızlı bölünmesine ve renk pigmentli hücreleri dışarı atmasına neden olarak sivilce izlerine yardımcı olan yüzeysel bir tedavidir ” dedi. Retinoidler teninizi güneşe karşı aşırı duyarlı hale getirdiği için, sadece SPF’yi giymenin değil, aynı zamanda yatmadan önce RoC Retinol Correxion Hassas Gece Kremi gibi bir tedavinin uygulanması en iyisidir .

Kimyasal peelingler:

 

“Kimyasal kabuk, cildin arıtılması ve yenilenmesi için hafif çözeltilerin kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Glikolik asit ihtiva eden ürünler, yeni cilt hücrelerinin oluştuğu ve cildinizin tonunu dengeleyen bir süreç olan hücre döngüsünü geliştirir” diyor Dr. Bowe . Ölü deri hücrelerinin pul pul dökülmesi ve cilt dokusunun düzleştirilmesi ile lekelerin solmasına yardımcı olmak için hem glikolik hem de salisilik asitler kullanan Peter Thomas Roth 40% Triple Acid Peel gibi evde bir kabuk deneyebilirsiniz . “Veya, dermatologunuz cildinizin türüne ve tedavi hedeflerine dayanılarak daha güçlü bir kabuk reçete edebilir” diyor Dr. Bowe.

Cilt parlaklaştırıcılar:

 

Renkte daha kahverengimsi olan izler için, retinol, C vitamini, kojik asit veya meyan kökü gibi pigment azaltıcı maddeler renk değişikliğine yardımcı olabilir. Daha derin bir cilt tonunuz varsa, Dr. Woolery-Lloyd’un hedeflemeye çalıştığınız karanlık renk değişikliğinin etrafında daha hafif bir halka bırakabileceğini söylediği hidrokuinon ile formüle dikkat edin. Bunun yerine, hiperpigmentasyonun tersine dönmesine yardımcı olan ve retinol, meyan kökü ve meyan kökü gibi en iyi parlatıcıların güçlü bir karışımını içeren Spesifik Güzellik yoğun cilt parlaklığı serisi olan L’Oréal Paris Gençlik Yasası Koyu Nokta Düzeltme ve Aydınlatıcı Serum Düzeltici’yi deneyin. ve niasinimid (akne hafifletmeye yardımcı olabilen bir bileşen).

Cildin parlaklaştırıcı içerikleri cildin pigmentine veya melaninle ilgisi olmayan pembe veya kırmızı sivilce işaretleri için de işe yaramazlar. “Bunlar güneşten koruma ile tedavi edilmeli ve hemoglobini (kırmızı pigment) hedefleyen atımlı boya lazeri adı verilen bir lazer kullanarak önemli derecede hafifletebilirler. Genellikle onları uzaklaştıracak üç işlem gerekir, ancak bir taneden sonra önemli ölçüde hafifletebilirler Tedavi “diyor Dr. Bowe.

“Tezgah üstü tedavileri kullanmanızdan üç ay sonra düzelme görmüyorsanız, daha kuvvetli bir topikal reçete veya bir lazer tedavisinin bir seçenek olup olmadığını görmek için dermenizi görmek için zaman olabilir ” diyor Dr. Shah.

Akne izlerine nasıl tedavi edilir:

 

Sivilce yara tedavileri , tezgah üstü seçeneklerden daha yoğun prosedürlere ihtiyaç duyduklarından dermatologunuza özel dikkat ve özenle yapılır. Dezavantajları: Tedaviler pahalı olma eğilimindedir. Tasarruflarınıza bir girinti koymaya tamamen hazır değilseniz, sivilce izleri ile mücadelede yalnız olmadığınızı bilin. Sadece düşünme biçiminizi yeniden gözden geçirerek onları sevmeyi öğrenebilirsiniz .

Steroid enjeksiyonları:

 

Çirkin kafasını diken diken bir sivilce hissederseniz, çok hızlı olduğu için dermenizi çağırdığınız gün aynı anda steroid bir atış yapılabilir. Mevcut bir zitin iltihaplanmasını hemen azaltmakla kalmaz, aynı zamanda kalın yara izlerine (keloidler) yumuşak ve daha yumuşak görünmesine yardımcı olabilir. “Ancak bunlar yükseltilmiş yara izleri için” diyor Dr. Shah. “Yara kabuğunu düzeltmeye yardımcı olacak, ancak dokudaki tutarsızlıklara bir şey yapmayacak.”

Deri dolgu malzemeleri:

 

Dr. Bowe, “Bazı izleri hıyalüronik asit gibi depresyonlu alanları yükselten bir madde ile doldurulabilir, bu cildin yüzeyini daha da düzleştirebilir ve gölgelerden kurtulabilir” diyor Dr. Bowe. Yakın zamana kadar dolgu malzemeleri kalıcı bir çözüm değildi. Ama şimdi, 21 yaşın üzerindeyseniz, Bellafillorta dereceli ve ciddi derecede çentikli sivilce izlerini sürekli olarak düzeltmek için tasarlanan ilk FDA onaylı deri dolgusudur. Diğer dolgu maddelerinin aksine, sivilce yara izi geliştirmeye yardımcı olmak için iki farklı bileşen içerir. “% 20 polimetilmetakrilat (PMMA), vücudun iyileşmesine izin vermek için daha fazla protein üretmesine yardımcı oluyor” diyor Dr. Şah. “PMMA bir iskele görevi gören küçük toplardır.Birçok dolgu maddesi zamanla bozulur, ancak PMMA vücuda absorbe edilemez, bu da kalıcı bir sonuç verir” diyor. Diğer% 80’i kollajen. İşlem yaklaşık 20-30 dakika sürer ve birkaç ay sonra bir rötuşa ihtiyaç duyabilirsiniz, ancak bazı insanlar tek tedaviye ihtiyaç duyarlar, diyor Dr. Shah.

Makyaj gibi uygulanan ve kolaylıkla çıkarılabilen geçici seçenekler de var – Dermaflage mükemmel bir seçenek .

Lazerler:

 

Dermatologlar genellikle “sivilce izlerini tamamen ortadan kaldırmaz, onları% 30 veya daha fazla artırabilir” diyerek lazerle kolajeni yeniden şekillendirirler, diyor Dr. Woolery-Lloyd. “Bunlar sivilce izleri ve lekelerle ilişkili kızarıklığı azaltmada yardımcı olabilir .. Kırmızı lekeler için V-Işın adlı bir darbeli boya lazeri kullanıyorum. Artık kırmızı olmayan eski izleri tedavi ederken, Fraxel lazer kullanmayı severim. Dr. Bowe, sivilce izlerini tedavi etmek için lazerler kullanıldığında, sonuçlar iki şey temelinde çarpıcı bir şekilde farklılık gösterebilir: kaç tane tedaviyi uyguladığınızı ve kurtarma sürecinin bir parçası olarak ne kadar sosyal duruş sürdüğünü kabul etmektesiniz “diyor Dr. Bowe. Sha, “Erbiyum lazerle yapılan cilt yenilemesi başka bir seçenek ve Fraxel’den daha agresif” diyen Shah, “Çevreleyen dokuların çok az yanması ve daha az şişme ve kızarıklık gibi daha az yan etkisi var ancak daha koyu renklerde olanlar için işe yaramıyor cilt tonları.”

Punch eksizyonları:

 

Shah, “Bu prosedür, buzlu püsküren yara izi olanlar için veya yuvarlanan ya da kutu yara izleri kadar geniş olmayan en iyi yöntem” diyor Dr. Shah. “Yüzeyde geniş bir yara izi üzerinde bir yumruk eksizyonu kullanırsanız, başka bir yara için daha büyük bir zımba ve ticaret yapıyorsunuz demektir” diyor. Bowe, “Dermatologunuz bölgeyi uyuşturup yara izini kesmek için küçük bir çerez kesici alet kullanıp daha sonra küçük bir dikişle dikmenizi sağlayacak ve dikiş haftada bir haftada kaldırılacak” diyor Dr. Bowe.

Karıştır ve Eşleştir:

 

” Sivilce izleri değiştiği için tedaviler de öyle.Bir kişiye bağlı olarak sivilce izlerini tedavi etmek için sıklıkla multimodal bir yaklaşım kullanıyorum.İlk olarak, cilt dokusunu düzeltmek için Fraxel tedavilerini kullanabilirim.Daha sonra dolgu maddelerinin bir kombinasyonunu kullanıyorum Restylane ve Belotero’nun depresyona uğramış yara izlerini kaldırması ve nihayetinde kalan derin izleri cerrahi olarak çıkarmak için birkaç yumruk eksizyonu uyguluyorum “diyor Dr. Bowe.

İşte aldın! Herhangi bir cilt durumunda olduğu gibi, sizin için en iyi seçeneği görmek için normal dermatologunuza danışmak en iyisidir. Ve teknoloji koyu izleri ve sivilce izlerini tedavi edebilmek için uzun bir yol kat ederken, çoğumuz onları bir noktada yaşayacaklarını unutmayın. Akne izlerini yok etmek için uygulanabilir seçenekler olsa da, her zaman sivilceli pozitif seçim yapabileceğinizi unutmayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )