Pohli Krem Ürün Görseli

Akne Tedavisi: Medikal Prosedürler Cilde Yardımcı Olabilir

Işık tedavisi veya kimyasal peeling gibi tıbbi işlemler, inatçı sivilceri temizlemeye yardımcı olabilir. Bu akne tedavileri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Akne tedavileri tek boyutlu uyuşmazlıklar değildir. Reçeteli kremler ve antibiyotikler sizin için çalışmıyorsa ya da bu ilaçların neden olabileceği yan etkilere tolere edemiyorsanız – doktorunuzun ofisinde sağlanabilecek akne tedavilerini düşünebilirsiniz. Işık terapisi ve kimyasal soyma gibi çeşitli ofis bazlı tıbbi prosedürler yararlı olabilir. Ne olursa olsun akne tedavilerini kullanırsanız, beklentilerinizi gerçekçi tutmaya çalışın. Sivilce iyileştirilemez, yalnızca kontrol edilir. Çoğu tedaviden dört ila sekiz hafta iyileşme görmeye başlamazsınız. Ve sivilceniz daha da gelişmeden önce daha kötü görünebilir.

Işık tedavisi

Akne ile oluşabilecek kızarıklık ve şişme, cildinizi farklı ışık türlerine maruz bırakarak öldürülebilen bir bakteri nedeniyledir. Prosedürden önce, doktorunuz ışığa daha hassas hale getirmek için cildinize bir ilaç uygulayabilir (fotosensitör). Muhtemelen çoklu tedaviler için doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekecektir. Tedavileriniz mavi ışık, kırmızı ışık veya kombinasyon kullanabilir. Işık ile akne tedavisi için en iyi yöntemleri belirlemek için daha fazla çalışma gerekmektedir.

Muamele edilen alanlarda olası yan etkiler şunları içerir:

Kırmızılık
Kabuklanma ve soyma
Cilt tonu değişiklikleri
Ağrı

Sivilce bakterileri de darbeli ışık ve ısı enerjisiyle öldürülebilir. Bu tedaviler ayrıca, yağ üretimini azaltan yağ (yağ bezleri) miktarını da azaltabilir. Yan etkiler arasında ağrı, geçici kızarıklık ve güneş ışığına duyarlılık sayılabilir.

Steroid enjeksiyonları

Steroid enjeksiyonlar çoğunlukla derinin yüzeyinin altında ağrılı topaklara neden olan akne türleri için kullanılır (nodüller ve kistler). Bu koşulların çözülmesi haftalarca sürebilir. Steroid enjeksiyonlarından sonra, topaklar düzleşir ve cilt iki ila dört gün içinde giderilebilir. Bu ilaç etkili olmakla birlikte aşağıdakileri de içeren yan etkilere neden olabilir:

Cildin inceltilmesi
Muamele edilen bölgede küçük damarların görünümü
Normalden daha açık dönen cilt tonu

Steroid enjeksiyonlar genellikle inatçı kistler ve nodüller için geçici veya ara sıra düzeltme olarak kullanılır. Olası yan etkileri ve sık doktor ziyareti ihtiyacı nedeniyle yaygın sivilceleri tedavi etmek için kullanılmazlar.

Kimyasal peelingler

Yüzeysel kimyasal soymalar bazı akne tiplerini kontrol edebilir ve cildin görünümünü iyileştirebilir. Bu prosedür geleneksel olarak ince çizgiler, güneş hasarı ve küçük yüz izlerinin görünümünü azaltmak için kullanılmıştır.

Kimyasal bir kabuk soyma işlemi sırasında, doktorunuz cildinize hafif bir kimyasal solüsyon uygular. Bu çözüm, gözenekleri açıp cilt hücrelerini, beyaz kafa ve siyah noktaları temizlemeye yardımcı olur. Kimyasal bir kabuk da yeni cilt büyümesi üretebilir. En iyi sonuç için işlemi tekrarlamanız gerekebilir.

Olası yan etkiler arasında kızarıklık, kabuklanma, kabuklanma, yara izi, enfeksiyon ve anormal cilt renklemesi sayılabilir.

Aşağıdaki durumlarda kimyasal peeling tavsiye edilmez:

Cildiniz abartılı yara izi dokusu oluşturma eğilimi gösterir – örneğin keloidler
Altı ay içinde isotretinoin tedavisini kullandın.

Akne izleri için en iyi tedavi nedir?

Akne izleri inatçıdır ve herkes için tek bir tedavi en iyi değildir. Çeşitli yöntemler cildinizin iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Doktorunuz bunlardan bir veya birkaçını önerebilir.

Evde cilt bakımı

Cilt renginizi değiştiren yara izlerinin görünümü tezgah üstü beyazlatma ajanları ve kontrastı sınırlamak için güneş kremi kullanıldığında iyileşebilir.

Yumuşak doku dolgu maddeleri

Cildin altındaki kolajen veya yağ enjekte edilerek buruşuk izlere doldurulabilir veya cildi gerilebilir. Bu, izleri daha az fark ettirir. Sonuçlar geçicidir, bu nedenle enjeksiyonları periyodik olarak tekrarlamanız gerekir.

Lazer yeniden cilalama

Bu, cildinizin görünümünü iyileştirmek için bir lazer kullanan bir cilt prosedürüdür.

Diğer enerji tabanlı prosedürler

Darbeli ışık kaynakları ve radyofrekans cihazları, cildin dış tabakasına zarar vermeden izleri daha az farkedilir hale getirmeye yardımcı olur. Sonuçlar çok zordur ve işlemi tekrarlamanız gerekebilir.

Dermabrazyon

Bu prosedür genellikle daha şiddetli skar için ayrılmıştır. Hızlı bir şekilde dönen tel fırçayla cildin üst tabakasını çıkarmayı içerir. Yüzey izleri tamamen kaldırılabilir ve daha derin sivilce izleri daha az fark edilebilir gibi görünebilir.

Kimyasal soyma

Üst katmanı çıkarmak ve daha derin izleri en aza indirgemek için cildinize yüksek kuvvetli asit uygulanır.

İğneleme veya yuvarlanma

Bu, altta yatan dokuyu uyarmak için deriye iğneli bir cihaz sürmektir. Sivilce yara izi için güvenli, basit ve muhtemelen etkili bir tekniktir. Sonuç ince ve tedavileri tekrarlamanız gerekebilir.

Ameliyat

Deli, zımba eksizyonu adı verilen küçük bir prosedürü kullanarak, bireysel sivilce izlerini keser ve yara dikişlerle veya cilt greftiyle onarır. Ayrılık olarak adlandırılan bir başka teknik de doktorunuzun görünümünü iyileştirmeye yardımcı olmak için doktorunuzun yara izi altındaki lifleri gevşetmek için iğneleri deri altına yerleştirmesini gerektirir.

Botoks enjeksiyonları

Bazen akne çevresinde cilt puckers yırtıyor. Alanı botulinum toksini (Botoks) enjeksiyonu ile rahatlatmak cildin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur. Enjeksiyonları periyodik olarak tekrarlamanız gerekir.

Sizin için en iyi olanı belirlemek için, her prosedürün avantaj ve dezavantajlarını doktorunuz veya dermatologunuz ile tartışın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )