Pohli Krem Ürün Görseli

Akne Tedavisinde Kanseri Önleme ve Tedavisi

Saç dökülmesi ve ishale neden olabilir kanser tedavisi sırasında kullanılan ilaçların yeterli, yan etkiler değilmiş gibi akne veya döküntüler yüz ve vücut üzerinde. Akne hafiften şiddetliye kadar uzanabilir, ama ne olursa olsun şiddeti nedeniyle, saç dökülmesi gibi diğer yan etkileri daha gizlemek için yanıltıcıdır olabilir, özellikle de tedavi sırasında düşük özsaygı bir kaynak olabilir.

İyi haber, doktorunuzun rehberliğinde akne hem reçetesiz hem de reçeteli ilaçlarla yönetilebilir olmasıdır.

Bazı kemoterapi ilaçlarıyla ( Tarceva veya diğer EGFR inhibitörleri gibi ) akne benzeri bir kızarıklık oluşabileceğini unutmayın. Bu döküntü akneye görünüm bakımından benzerlik gösterse de, farklı şekilde tedavi edilir.

Neden Kanser Tedavisi Akne Neden Olabilir
Kanser tedavisi sivilcelerinin nedeni genellikle faktörlerin bir kombinasyonudur. Kemoterapi ilaçları, kemoterapinin yan etkilerini tedavi etmek için kullanılan ilaçlar ve steroidler akne gelişimine neden olabilir.

Sivilce vücudun herhangi bir yerinde görünebilir iken, yüz ve saç derisi akne en sık kanserli insanlarda gelişen alanlardır. Genellikle kemoterapi uygulanan günler veya belirli ilaçları aldıktan birkaç gün sonra ortaya çıkar .

Kanser tedavisi sırasında akne gelişebileceğinden endişe ediyorsanız, doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Kemoterapi de dahil olmak üzere, öngörülen ilaçlarınızdan herhangi birinin sivilce gibi cilt koşullarına neden olup olmadığının bilinmesi ve bunun önlenmesi ve ortaya çıkması halinde tedavisi için neler yapılabileceği konusunda size bilgi verebilir.

Üst Tedaviler
Akne tedavisi sivilce tipi, yeri ve ciddiyeti gibi birkaç farklı faktöre bağlıdır. Topikal antibiyotik jel ( klindamisin ) veya oral antibiyotik ( tetrasiklin ) gibi oral ve topikal reçeteli ilaçlar doktorunuz tarafından reçete edilebilir ve yeterli sayıda tezgah üstü ürün de mevcuttur.

Sivilcenizi kanser tedavisi sırasında tedavi etmenin ilk adımı doktorunuzla görüşmenizdir. Bazı durumlarda, deriyle ilgili koşulların teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmış bir dermatologa yönlendirilebilirsiniz.

Cildinizin Bakımı İçin İpuçları
Cilt bakım rejiminin en önemli bölümlerinden biri deriyi temiz tutmaktır. Kanser tedavisi sırasında, parfüm içermeyen nazik bir temizleyici seçin. Sivilceye eğilimli bir cilt için formüle edilen ve salisilik asit veya benzoil peroksit gibi bileşenler içeren birini seçmek cazip olabilir , ancak böyle bir temizleyici cildi tahriş edebilir.

İlaçlı temizleyiciler almadan önce önce doktorunuza danışın. Cetaphil veya eşdeğeri gibi reçeteli bir kuvvet temizleyicisi veya hafif bir ilaç önerebilir.

Nemlendirme , kanser tedavisi sırasında cildin sağlıklı kalması için atılmış önemli bir adımdır. Yüz temizleyicilerinde olduğu gibi, tahrişi önlemek için parfüm içermeyen ürünleri seçin. Sabaha ve yatmadan önce (ve duş veya banyodan sonra olduğu gibi cildin nemli olduğunda) en iyi sonuçları almak için cildi nemlendirin. Ayrıca, kremlerin losyonlardan daha iyi nemlendiriciler olduğuna dikkat edin.

Doktorunuz topikal bir krem ​​veya merhem kullandıysa, bir nemlendirici kullanmadan önce kendisine sorun.

Topikal krem ​​veya merhemi nemlendirmeden önce veya sonra uygulamanızı veya yüzünüze veya vücuda topik olarak başka bir ürün uygulamadan önce birkaç dakika beklemenizi isteyebilir. Başka bir ürünün veya ilaçtan önce veya sonra çok erken uygulamak tahrişe veya istenmeyen reaksiyona neden olabilir.

Cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olacak kanser tedavisi sırasında sulu kalmanız da önemlidir. Düzgün nemlendirme olmazsa , cilt kuru ve tüysüz hale gelir ve aknenizi daha da tahriş edebilir.

Son olarak, sivilceleri daha da kötüleştirebileceğinden ve / veya yayılma enfeksiyonuna neden olabileceğinden, sivilcelerini sıkmamaya dikkat edin (cazip olsa da).

Verywell’den Bir Söz
Buradaki büyük resim, kemoterapi veya radyasyon terapisi gibi kanser tedavisi gördükten sonra kabarıklık veya soyma veya kızarıklık gibi başka bir deri reaksiyonu yaşarsanız , uygun bir tanı ve tedavi planı almak için onkoloji hemşirenizi veya onkolojistinizi çağırdığınızdan emin olun.

Ayrıca, ani kaşıntı geliştirirseniz ve / veya kemoterapi sonrasında kovanlarda cildiniz koparsa hemen doktorunuzu arayın ; bu, alerjik bir reaksiyon gösterebilir ve tıbbi yardıma hemen gerek duyabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )