Pohli Krem Ürün Görseli

Çikolata cilde zarar verir mi?

Çikolata, antioksidanlarla doludur; sağlıklı gıdalar çemberi arasında gittikçe artan bir yer kazanmaktadır. Bazı çalışmalar cildin güneş ışığına zarar vermesini çikolata ile koruyabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, tüm araştırmacılar kabul etmemektedir.

Orta miktarda çikolata – özellikle koyu çikolata – bizim bağırsak sağlığı , kolesterol düzeyleri ve beynimiz için iyi olduğunu gösteren çok sayıda kanıt var . Kalp hastalığı ve inme geliştirme riskini düşürebilir .

Sağlık yararları çikolatanın yüksek seviyede nedeniyle olduğu düşünülen antioksidanlar ülkenin favori atıştırmalıklar birinde buldum.

Peki ya cilt sağlığımız? Çikolata cilt yaşlanmasını, güneş yanığını ve muhtemelen deri kanserini önleyebilir mi?

Çikolata ve güneş ışığı

Güneş ışığı çok fazla ise çoğu insanı güneş yanığı çeker. Bununla birlikte, aşırı güneş ışığına maruz kalma da cilt kanseri ve cilt yaşlanmasına katkıda bulunur .

Çikolata, yüksek antioksidan düzeyleri ile bizi güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korur mu? Bazıları yapabileceğine inanıyor.

Çiğ kakao çekirdeği çok yüksek seviyelerde antioksidan olan flavanollara sahiptir. Ancak bunların çoğu fasulye bildiğimiz ve sevdiğimiz çikolata haline getiren süreç boyunca kaybolur.

Olduğu söyleniyor, çikolata üreticileri şimdi yüksek antioksidan düzeylerini koruyan yeni işlemler deniyor.

Almanya’nın Düsseldorf kentinde Heinrich Heine Üniversitesi Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Enstitüsü’nden Prof. Wilhelm Stahl tarafından yürütülen bir çalışma ve  çikolatada daha yüksek antioksidan seviyelerinin cildin UV radyasyona maruz kalma hasarına karşı direnç gösterip göstermeyeceğini araştırdı .

Çalışma için 24 kadın, her sabah 12 hafta boyunca 27 miligram flavanol (normal çikolata) veya 329 miligram (yüksek antioksidan) içeren bir çikolata içeceği içti.

Yüksek antioksidan çikolatanın etkilerini daha ayrıntılı bir şekilde incelemek için İngiltere’deki Londra Sanat Üniversitesi’nden Kozmetik Bilim Grubundan Dr. Stefanie Williams ve meslektaşları 30 katılımcıyla bir araştırma yaptı .

Gönüllüler, yüksek antioksidan veya standart çikolata her gün 20 gramını 12 hafta boyunca yedi. Yüksek antioksidan çikolata, 600 ml’den fazla flavanol içeriyordu; normal çikolata ise 30 miligramdan daha az flavanol içeriyordu.

Çikolata ve deri sağlığı

Jüri, UV cilt hasarını önlemek için çikolatanın her derde edip etmediği konusunda hala açık değil.

Çikolatanın kardiyovasküler, beyin ve bağırsak sağlığı üzerindeki faydaları hakkında çok şey bilinmesine rağmen çikolatanın etkileri söz konusu olduğunda deri araştırma alanı hala emekleme aşamasındadır.

Şimdilik, diğer cilt koruma şekillerine güvenmek ve sağlıklı, dengeli bir diyetin parçası olarak çikolata tadını çıkarmak en iyisi olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (1 )

  • Elif S*
  • Genellikle bende çikolata ve cips yedikten sonra ertesi gün 2 tane sivilce ile güne başlıyorum ama bu 2 şeyide çok seviyorum sonra bu siteyi buldum ve işe yaradığını gördüm teşekkürler