Pohli Krem Ürün Görseli

Sivilce izleri nasıl geçer?

Sivilceler sadece oluştukları zaman değil iyileştikten sonra arkalarında bıraktıkları izlerle de önemli bir cilt sorunu. Sivilceler henüz iyileşmeden sıkmaya çalışmak veya ellemek, oynamak sivilce izi oluşma riskini artırıyor ancak genel olarak bilinenin aksine sivilcelerle hiç oynamasanız dahi iz bırakma ihtimalleri var.

Bunun başlıca nedeni sivilcenin oluştuğu bölgede meydana gelen iltihabın cildin altında sıkışması. Yani cilt yüzeyinde herhangi bir sivilce olmasa da cildiniz iltihaplı olabilir. Sivilce izi koyu tonlardaki ciltlerde kahverengine daha yakın açık tenlerde ise kırmızı veya mor oluyor. Bu izler cilde rengini veren hücrelerin iltihap ve tahriş nedeniyle normalden daha fazla üretilmesi. Sivilce izlerinden korunmanın en iyi yolu sivilcelerin oluşmasını önlemektir. Bunun için yapılması gerekenler aslında çok zor değil. Sivilcelerin başlıca nedeninin tıkanan cilt gözenekleri olduğu düşünülür. Cilt gözenekleri tıkandığında zaten sivilceye yatkın ciltte bakteriler o tıkalı gözeneklerin etrafında birikmeye başlıyor. Elinizi yüzünüzden uzak tutun. Ellerinizi ne kadar yıkarsanız yıkayın bir miktar bakteri el yüzeyinde kalır. Zaten bakteri nedeniyle iltihaplanan cildinize elinizi sürerseniz bu durum bakterilerin sayısını Cildi bakterilerden arındıran tarçın aynı zamanda sivilceler nedeniyle tahriş olan cildi yatıştırır ve kızarıklığı alır. Balın iyileştirici etkisi ise sivilcelerin daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olurken cildi yumuşatır başka bir işe yaramaz. 1) Bir parça pamuğa 2-3 damla limon suyu damlatın ve direkt lekelerin üzerine uygulayın. Limon suyu kuruduktan sonra ılık suyla yıkayın. Yüzünüzü kurulayıp nemlendirici sürün. Bu uygulamayı gün içinde 2-3 kez tekrar edebilirsiniz. Maske hazırlamak için vaktiniz veya malzemeniz yoksa 1 yumurtanın akını karıştırıp yüzünüze sürün. 20 dakika bekletip (kurumasını bekleyip) yüzünüzü bol suyla yıkayın ve kuruladıktan sonra nemlendirici sürün.

Bu bakteriler belirli bir sayıya ulaştıklarında iltihaplanmaya ve sonuçta da sivilceye neden oluyor. Tıkalı gözeneklerin bir diğer zararı ise sivilcelerin yayılmasını hızlandırmak. Cildinizi ne kadar temiz tutarsanız sivilceler o kadar az oluşur ve dolayısıyla sivilce izleriyle o kadar az uğraşmak zorunda kalırsınız. Özellikle yağlı bir cildiniz varsa sabah kalktığınızda ve akşam yatarken yüzünüzü yıkamayı ihmal etmeyin. Yıkamadan önce bir parça pamuğa damlattığınız 4-5 damla gül suyuyla ciltteki fazla yağı, kiri alabilirsiniz. Sivilce izlerinin nedenleri ve cildi nasıl korumamız gerektiği konusunda izlerinin geçmesinde benim kullandığım limon ve karbonat var ilk önce iz olan bölgeyi yağından arındırmak için yüzümüzü güzelce temizliyorum ondan sonra bir adet limonu ortadan ikiye ayırıp  yarısın suyunu çıkarıyoruz sivilce izinin oldu bölge  suyu sürdükten 15 Dakika sonra  karbonatı   az miktar su  ile   hamur haline getirip sürüyoruz ilk basta yaksa da sonran hafif hafif azalıyor  30 dakika sonra yüzünüzü yıkayın vazelin sürüp uyuyun  sabah kalktığınızda hem cildiniz bir ton açıldığını hem de  sivilce izleriniz azaldığını göreceksiniz. İyi güler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )