Pohli Krem Ürün Görseli

Yüz ve cilt için hint yağı faydaları

Hint yağı, kozmetik ve tıbbi amaçlı geniş bir yelpazede kullanılan bir bitkisel yağtır.

Tipik olarak, insanlar hintyağı bir müshil olarak alır, ancak yağın cilt için bazı potansiyel faydaları vardır.

Bu makale, hint yağının ne olduğunu ve cilt için yararlarını tartışacak.

Yüz ve cilt için hint yağı hakkında hızlı bilgiler:

 • Hint yağı Afrika’nın ve Asya’nın tropikal bölgelerinde bulunan ricinus communis bitkisinin tohumlarından gelir .
 • Hint yağı tipik olarak pamuklu bir top kullanılarak cilde doğrudan uygulanır.
 • Hintyağı nispeten güvenlidir, ancak bazı insanlar cildine uyguladıktan sonra yan etkiler bildirmiştir.
 • Hintyağı yağının anti-inflamatuar, antimikrobiyal, nemlendirici ve diğer bazı yararlı özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir.

Haşer yağı nedir?

Görünüşte, hint yağı sarı renkli bir yarı saydam sıvıdır. Temizleme ürünlerinden boyalara kadar çeşitli ev eşyalarında bulunan bir bileşen.

Ayrıca, bir dizi tıbbi durumu, özellikle de sindirim konularını tedavi etmek için kullanılmıştır. Hint yağı bağırsaklardaki sindirim sürecini hızlandıran ince bağırsakta risinoleik aside ayrılır. Kanıtlar daha az kesin olmakla birlikte, hint yağı ayrıca yüz ve cilt için bazı potansiyel faydalar bulmuştur.

Hint yağı ve risinoleik asit cildin emilimini arttırdığı düşünülmekte ve bazen dermatoz, sedef hastalığı ve akne de dahil olmak üzere çeşitli cilt koşullarının tedavisinde kullanılmaktadır . Ayrıca, kıl kalitesini artırmak için hintyağı hakkında anekdot raporları mevcut olsa da, bunu doğrulamak için bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır.

Rasinoleik asit ve birkaç başka yağ asidi içeren hint yağı, özellikle yüz için yararlı bir cilt bakım ürünü haline getiren bazı özelliklere sahiptir.

Yüz için hint yağı’nın beş faydası

 1.  Akne : Hint yağı antimikrobiyal ve antienflamatuar özellikleri sivilcelerin azaltılmasında faydalı olmaktadır. Hintyağı yağı ile üretilen risinoleik asit akneye neden olan bakterilerin büyümesini engelleyebilir.
 2.  Doku : Castor yağı, yüz derisine uygulandığında pürüzsüzlüğü ve yumuşaklığı geliştirebilen diğer yağ asitleri bakımından da zengindir.
 3.  Cilt : Hint yağı içerisindeki yağ asitleri, sağlıksız cilt dokusunun gelişimini de teşvik eder ve pürüzlü cilt tonlarının düzeltilmesinde yardımcı olur.
 4.  Hassas ciltler : Hintyağı, düşük bir komedojenik puana sahiptir, bu da derideki gözenekleri tıkamayacağı anlamına gelir; hassas ciltlerde kullanılması, siyah nokta gelişme riski düşüktür .
 5.  Ucuz : Cilt bakım ürünleri ve özellikle yüz kremleri ve yağları çok pahalı olabilir. Hintyağı nispeten düşük maliyetlidir ve cildin cilt veya rutubetini arttırmak gibi benzer özelliklerin birçoğunu paylaşmaktadır.

Haşlanmış yağın cilt için beş faydası

 • Anti-inflamatuar : Hem hintyağı hem de risinoleik asitin tahriş olmuş cildi tedavi etmede yararlı anti-inflamatuar özelliklere sahip oldukları gösterilmiştir.
 • Antimikrobiyal : Ayrıca işgalci patojenleri tutmaya yardımcı olarak bakteriyel enfeksiyonlardan cildi koruyabilir.
 • Nemlendirici : Hintyağı, cildin nemini korumaya yardımcı olan trigliseritleri içerir, bu da kuru ciltlerin iyileştirilmesinde faydalı olur.
 • Nemlendirme : Hintyağı nemlendirici özelliklere sahip olabilir, bu da cildin nemden arındırılmış olarak havadan cilde nem çekebileceği anlamına gelir.
 • Temizleme : Hint yağı içinde bulunan trigliseridler günlük kirleri deriden uzaklaştırmada yardımcı olurlar.

Hintyağı nasıl kullanılır?

Cildin hintyağı tamamen emmesi zaman alabilir, ancak cildin yağını emerek sulandırarak zayıflatması mümkündür.

İsterseniz, insanlar hintyağı zeytinyağı veya yer fıstığı yağı gibi diğer yağlarla seyreltebilir ve uzmanlar 50/50 bölünmesini önerir.

Yan etkiler

Hint yağı umut verici özelliklere sahip olsa da, bu iddiaların çoğunu destekleyen bilimsel kanıtların kesin olmadığını ve kanıtların çoğunun bilimsel değil, anekdot olduğu eğiliminde olduğunu belirtmek önemlidir.

Bunlar genellikle aşağıdaki gibi allerjik reaksiyonlarla ilişkilidir:

 • Deri döküntüleri
 • şişme
 • kaşıntı

Haşere yağı alerjisi yaşayan herkes derhal tıbbi yardım istemelidir.

Deri tahrişi ve kızarıklık gelişimi en çok bildirilen yan etkilerdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

 • İsim
 • Eposta
 • Yorum

YORUMLAR (1 )

 • Yamaç S*
 • Kirpik uzatmada ciddi anlamda faydasını gördüğüm yağ. badem yağı ve eeose'den daha iyi. ancak o göze kaçması yok mu,bir de sabah uyandığımda gözlerim hafif acıyo