Pohli Krem Ürün Görseli

Zerdeçen cildiniz için iyi mi?

Zerdeç, canlı, kokulu ve acı bir baharattır. Hint ve Çin geleneksel tıbbında, sivrisinekleri iten kanseri tedavi etmek kadar çeşitli amaçlarla kullanılmıştır.

İnsanlar yaklaşık 4000 yıldır zerdecik gibi görünen mucizevi şifa özellikleriyle atfediyorlar . Zerdeçal bitkisinin kökünden elde edilen parlak sarı toz, Altın Tanrıça ve Hint Safran olarak da bilinir. Zerdeçal ayrıca gıda renklendirici ve boya olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu makalede, zerdeçalin sedef hastalığı ve akne de dahil olmak üzere cilt sağlığı için faydalı olup olamayacağına bakıyoruz.

 • Zerdeçal bitki pek çok tropikal alanda gelişmekle birlikte, çoğunun Hindistan’da yetiştirildiği ve tüketildiği belirtildi.
 • Zerdeçal rengini veren aktif curcumin bileşeni cilt için terapötik faydalar gösterebilir.
 • Zencefil bitkisi ile ilgili olan zerdeçal bitki, 1 metre yüksekliğe kadar büyür ve sarı trompet biçimli çiçekler açar.

Cildin potansiyel faydaları nelerdir?

Zerdeçalın parlak sarı rengi aktif bileşeni curcumin’den kaynaklanır.

Araştırmalar curcumin’in cildi zararlı kimyasallara ve çevre kirleticilerine karşı koruyucu etkilere sahip olduğunu ileri sürdü.

Curcumin serbest radikallerle mücadele ve iltihaplanmayı azaltarak cildi korur . Curcumin’in aşağıdaki cilt koşullarına yardımcı olabileceğini gösteren kanıtlar da vardır:

Cilt kanseri

Melanom curcumin tedavisinden fayda görebilir. Curcumin’nin işlevsiz hücresel bileşenleri temizlediği düşünülmektedir. Ayrıca melanom hücrelerinin büyümesini ve tümörün ilerlemesini inhibe edebilir .

Sedef hastalığı

Sedef hastalığı, artmış kalp hastalıkları riski ile bağlantılı olan kronik iltihaplı bir deri ve eklem hastalığıdır .

Curcumin’in sedef hastalığından sorumlu bağışıklık yollarını inhibe ettiği düşünülmektedir.

Skleroderma

Skleroderma , bağışıklık sisteminin sağlıklı bağ dokusuna saldırmasına ve skarlaşmaya neden olmasına neden olur. Bu skar genellikle cilt altında ve iç organların ve kan damarlarının çevresinde oluşur.

Curcumin’in skar oluşumundaki olumlu etkilerinin sklerodermanın etkilerini yönetmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Vitiligo

Vitiligo , cildin beyazlaşmasına neden olan cilt soyulmasına neden olan bir durumdur. Bazı durumlarda curcumin, melanin üretmekten sorumlu olan epidermal cilt hücrelerinde oksidatif stres oluşumunu önleyebilir.

Akne

Akne, siyah nokta , beyaz kafa ve püstül ile karakterize yaygın bir deri durumudur . Curcumin içeren bir cilt kremi akne sahibi kişilere yardımcı olabilecek deri sebum üretimini düzenlemek için potansiyel olarak kullanılabilir.

Zerdeçal cilt için nasıl kullanılır?

Zerdeçalden gelen Curcumin, oral yoldan alındığında zayıf emilir. Hızlı metabolize olur ve yakında vücuttan atılır.

Ananas içerisinde bulunan bir enzim olan Bromelain, curcumin’in absorpsiyon ve anti-inflamatuar etkilerini arttırır. Bu nedenle, genellikle tıbbi zerdeçal ürünlerle birleştirilir.

Zerdeçal preparatlar doğrudan taze yaralar, kızarıklıklar, çürükler ve böcek ısırıkları üzerine uygulanabilir. Tıbbi zerdeçal, aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli şekillerde gelir:

 • kapsüller ve tabletler
 • merhem
 • sıvı özü
 • tentür
 • sıvı yağ

Curcumin ayrıca şu ürünlerdendir:

 • Enerji içecekleri
 • sabunlar
 • makyaj malzemeleri

Riskler neler?

Birleşik Devletler Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) , zerdeçektin ve aktif bileşen curcumin’i genel olarak kullanım ve tüketim için güvenli olarak ilan etti. Bununla birlikte, doğal ilaçlar yan etkileri tetikleyebilir, alerjilere neden olabilir ve diğer şifalı bitkiler, takviyeler veya ilaçlarla istenmeyen şekillerde reaksiyon gösterebilir.

Tüm curcumin içeren takviyelerin yüzde 95’lik curcuminoid içerdiğini iddia etmek FDA tarafından doğrulanmamıştır. FDA, zerdeçal veya curcumin takviyelerini takip etmez, bu nedenle bir kişi saygın bir marka satın almaya özen göstermelidir.

Diyabet

Bu tür ilaçlar, düşük kan şekeri ( hipoglisemi ) riskini artırabilir, curcumin tabanlı ilaçlarla kombine edildiğinde daha güçlü olabilir .

Kan incelticiler

Curcumin kan inceltici özelliklere sahiptir ve insanlar aspirin de dahil olmak üzere diğer kan incelticileriyle birlikte almamalıdır . Aksi takdirde kanama riski artabilir.

Curcumin, kan inceltici özelliklere sahip olduğu için cerrahiden 2 hafta önce alınmamalıdır.

Mide asidi

Zerdeçal, mide asidini azaltan ve mide asidi üretimini artıran ilaçların etkisine müdahale edebilir.

ABD’de reçetesiz olarak bulunan curcumin içeren takviyeleri, boş bir karnında alınırsa gastrit ve peptik ülsere neden olabilir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

 • İsim
 • Eposta
 • Yorum

YORUMLAR (1 )

 • Ebru S.
 • ben bu birkaçını denedim bana çok yararı oldu bırakmam ben bunları